Pierwsza pomoc po uderzeniu pioruna

Burza z piorunami

Uderzenie pioruna to poważne zagrożenie dla zdrowia, mogące spowodować oparzenia, uszkodzenia neurologiczne, a nawet zatrzymanie krążenia. Oto jak należy postępować w przypadku, gdy ktoś zostanie trafiony przez piorun.

Krok po kroku

Ocena sytuacji

Zanim podejdziesz do poszkodowanego, upewnij się, że miejsce jest bezpieczne. Unikaj otwartych przestrzeni i wysokich obiektów, które mogą przyciągać pioruny.

Sprawdzenie stanu poszkodowanego

Jeżeli osoba nie reaguje i nie oddycha, natychmiast rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO), wykonując 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy ratownicze. Po 2 minutach RKO zadzwoń po pomoc.

Ocenianie obrażeń

– Oparzenia: Nie nakładaj na nie maści ani kremów. Przykryj oparzenia sterylnym opatrunkiem.

– Uszkodzenia neurologiczne i słuchu: Monitoruj występowanie problemów z koordynacją, pamięcią, bólów głowy oraz ewentualne trudności ze słuchem.

Kontrola funkcji życiowych

Do czasu przybycia służb ratunkowych monitoruj oddech, świadomość i tętno poszkodowanego. Informuj służby o wszelkich zmianach.

Działania prewencyjne

Podczas burzy staraj się pozostać wewnątrz budynków i unikać przebywania na otwartych przestrzeniach. Wysokie obiekty jak drzewa czy maszty mogą przyciągać pioruny, więc należy ich unikać. Szybka i efektywna pierwsza pomoc po uderzeniu pioruna może uratować życie i zminimalizować długotrwałe uszkodzenia. Ważne są zarówno odpowiednia reakcja, jak i działania prewencyjne, aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas burz.